Bałtycki Rejs dla zdrowia i wypoczynku

Żeglowanie jest jednym z najlepszych sposobów na połączenie sportu i rekreacji. Można wypocząć, odciąć się od codziennych problemów, a jednocześnie zadbać o sprawność fizyczną, dopasowując plan rejsu do swoich własnych potrzeb. Obcowanie z dziką i nieujarzmioną naturą wymaga od żeglarza koncentracji, jednak jest to zupełnie inny rodzaj wysiłku, niż ten, z jakim mamy do czynienia na co dzień. Dlatego właśnie taki rejs jest wyjątkowo dobrym pomysłem na urlop.

Wyprawa na Bałtyk
Dlaczego więc nie wynająć jachtu i nie wybrać się w wakacyjny rejs, obierając kurs na otwarte morze, lub zaszywając się w którymś z licznych szwedzkich archipelagów. Jeżeli chcemy tylko wypocząć na morzu, wystarczy że wybierzemy się na wycieczkę wzdłuż wybrzeży Bałtyku. Armatorzy oferują wiele modeli i rozmiarów jachtów, można więc znaleźć dokładnie taki, jaki jest potrzebny zebranej na ten rejs załodze. Wynajem jachtów jest teraz bardzo łatwy, wystarczy znaleźć dobrego armatora w Internecie i zapoznać się z jego ofertą. Wykorzystać do tego możemy także strony oferujące rejsy po Bałtyku, np. Yacht-Booking.pl
Duży wybór sprawia, że należy zapoznać się nieco z rodzajami łodzi, które są do dyspozycji. Warto wiedzieć, że nie tylko wielkość jachtu i cena wynajmu mają tu największe znaczenie. Dlatego też lepiej zadać armatorowi jak najwięcej pytań dotyczących tych łodzi.

Jachty i ich kategorie
Warto pamiętać o tym, że to jacht musi być dostosowany do załogi i miejsca, do którego chcecie się udać, nie odwrotnie. Jeżeli chcemy spokojnie żeglować po wodach, które nie powinny sprawić nam zbyt wielu niespodzianek, wystarczy wynająć łódź, która zgodnie z normami Unii Europejskiej spełnia wymogi kwalifikujące ją do Kategorii C. Taka łódź doskonale sprawuje się w warunkach gdy wiatr nie przekracza 4°B. Kategoria C jest również nazywana przybrzeżną.
Na dalsze wyprawy lepiej wybrać łódź pełnomorską lub oceaniczną, odpowiadają im kategorie B i A. Można w nich bezpiecznie podróżować przy sile wiatru do 8°B. Powyżej takiej siły wiatru zaczyna się zabawa, która dla każdej łodzi żaglowej może być niebezpieczna.

 
Kiedy rezerwować jacht?
Rejsy po Bałtyku są niezwykle popularne, dlatego warto odpowiednio wcześnie zająć się organizacją. W przeciwnym wypadku może się okazać, że najciekawsze jachty są już zarezerwowane przez tych, którzy są bardziej zapobiegliwi.
Najlepszym czasem na samo planowanie rejsu jest jesień, jeśli jednak nie zdąży się tego zrobić, można spokojnie zająć się tym zimą, ważne jednak, żeby przed nastaniem wiosny mieć już dokładny plan, skompletowaną załogę i upatrzony jacht, najlepiej już zarezerwowany i przynajmniej w części opłacony.
Oczywiście można zdać się na łut szczęścia i zostawić wszystko na ostatnią chwilę. Jednak wówczas trzeba liczyć się z tym, że wybór, jaki nam zostanie, będzie o wiele mniejszy. Może się okazać, że nie znajdzie się łódź właściwa dla naszych potrzeb i trzeba będzie skorygować plany dotyczące trasy rejsu lub ilości osób w załodze. Będzie też mniej czasu na załatwienie formalności. Dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.

Artykuł nadesłany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *