Borobudur

Z Kambodżańskiej dżungli przenosimy się do Indonezji a konkretnie w centrum wyspy Jawy. To tam znajduje się kulturalna stolica Yogjakarta, o które było głośno pod koniec zeszłego roku gdy wybuchł wulkan Merapi. Samo miasto jest warte odwiedzenia – pałace sułtana, liczne pracownie artystyczne itp. Jednak dwie największe atrakcje znajdują się niedaleko miasta. Są to dwie XI wieczne świątynie – Borobudur i Prambanan. Dziś pokażę zdjęcia z tej pierwszej.

Brobudur to ogromna kamienna budowla. Jedna z największych buddyjskich świątyń na świecie. Ma kształt piramidy schodkowej. Każdy z 5 poziomów (tarasów), zwiera płaskorzeźby przedstawiające życie Buddy. Ponoć jest ich łącznie 6 km.! Na szczycie znajdują się 72 dagoby, w których znajdują się posągi Buddy.

Świątynia widziana z oddali:

 

Główne wejście:

 

Płaskorzeźba przedstawiająca sceny z życia Buddy:

 

 

Osoba dbająca o czystość świątyni. W czasie renowacji cała budowla został rozebrana, każdy kamień opisany a potem złożona z powrotem:

 

Wspomniane Dagoby:

 

Gdzieś tam w tle powinien być wulkan Merapi 😉

 

Jedna Dagoba pozostała otwarta, posąg Buddy:

 

Oczywiście w takim turystycznym miejscu nie może zabraknąć handlarzy próbujących wcisnąć cokolwiek turystą. Wachlarze, rzeźby dosłownie wszystko:

 

Tylko czekają jak wyjdziemy z terenu świątyni:

 

a potem jak nie uciekniesz 😉 to zostajesz otoczony i marny twój los:

  

Pozdrawiam i dziękuję za liczne komentarze pod zdjęciami z Angkoru.
Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *