Kapadocja – bajkowa kraina

Kapadocja to już ostatni punkt objazdu po Turcji. Ta bajkowa kraina jest jedna z ładniejszych rzeczy jakie przyszło mi oglądać, a już na pewno jedną z najbardziej niezwykłych. Cóż to takiego ta Kapadocja? To płaskowyż w środkowej Turcji który został przed laty pokryty warstwą tufów i lawy pochodzącej z pobliskich wulkanów dość wysokich bo nawet dochodzących do blisko 4000 m.np.m. np. Mt.Erciyes (3917 m n.p.m.), Mt.Hasan (3263 m n.p.m.) . Następnie przez lata skały te były poddane działaniu deszczu, wiatru i mrozu. Spowodowało to powstanie bardzo ciekawych form jak „grzyby” czy wąwozy. Ale to nie wszystko, do tych cudów natury przyłączył się człowiek, wydrążając w miękkich tufach liczne domy, kościoły i klasztory. To nie koniec, w Kapadocji znajdują się liczne podziemne miasta, całe wydrążone w skałach. Kapadocja stała się kolebką Chrześcijaństwa, gdyż liczne wąwozy, pieczary i wykute miasta stanowiły bezpieczne schronienie. Ale dość pisania 😀 

Kapadocja to chyba dla mnie najtrudniejszy temat do pokazania, bo zdjęć jest bez liku i ciężko było je odrzucać. Więc na blogu znajdzie kilka odcinków pokazujących piękno tego terenu.  Dziś zaczynam raczej skromnie, ale będzie coraz lepiej, zdjęciami ogólnymi pokazującymi jak ta zadziwiająca kraina wygląda oraz podziemnym miastem.

To może na początek jeden ze sprawców całego zamieszania i tego że musiałem spędzić 700km w autobusie na trasie Istambuł – Kapadocja aby tu przybyć:):
 Kapadocja

A tak prezentuje się krajobraz:
 Kapadocja

i kolejny widoczek, z wąwozem i ostańcami:
 Kapadocja

A tak prezentują się tufy i wąwóz:
 Kapadocja

Połączenie działania ludzi i sił przyrody:
 Kapadocja

I kolejny przykład takiej działalności:
 Kapadocja

To tyle tytułem wstępu do Kapadocji. Teraz kilka zdjęć z podziemnego miasta. Miasto jest bardzo ciekawe, korytarze między pomieszczeniami są bardzo wąskie, niekiedy trzeba się było mocno schylać. Zdjęcia nie oddają atmosfery miasta, ale mimo wszystko warto ja oglądnąć.

Wąski korytarzyk:

 Kapadocja 

Jedno z pomieszczeń, nie będę zmyślał co to jest, choć i tak pewnie nikt by się nie połapał a opis wycieczki byłby efektowny 😀 więc tak dla picu – spiżarnie na zdjęciu:
 Kapadocja

hm.. a to mogą być np. sypialnie 😀
 Kapadocja 

Ludzi w środku było bardzo dużo więc nie sposób było się zgubić, zwłaszcza, żeprzewodnik prowadził, ale jakby coś to strzałki wskazywały drogę:

 Kapadocja 

To już nie dla żartów, to są ponoć toalety:
  Kapadocja

I na koniec zdjęć dzisiaj mężczyzna podczas obróbki onyksu:

 Kapadocja 

Pozdrawiam Łukasz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *