Naxi – mieszkańcy Lijiang i okolic

Było już sporo o Lijang teraz słów parę o jego mieszkańcach.

Tereny te są zamieszkałe przez ludność Naxi (chin.: 纳西族, Nàxī zú). Jest to grupa etniczna zamieszkująca przedgórze Himalajów na terenie prowincji Junnan (głównie powiat autonomiczny Yulong i obszar Lijiang) oraz południowo-zachodnią część Syczuanu. Uważa się, że Naxi pochodzą z Tybetu i jeszcze do niedawna utrzymywali się ze szlaków wiodących stamtąd do Indii i Chin.

 

Naxi są zaliczani do 55 oficjalnych mniejszości etnicznych zamieszkujących Chińską Republikę Ludową. Jako ich podgrupę zalicza się mniejszość Mosuo, chociaż zdaniem antropologów ze względu na obyczaje jest ona wyraźnie odrębna od Naxi. Obecnie ich populacja wynosi ok. 278 tys.

Panie tańczące na ulicy:

 

 

Kultura

Naxi posługują się językiem naxi z grupy tybetańsko-birmańskiej. Posiadają bogatą literaturę (we własnych pismach – obrazkowym dongba i sylabicznym geba) oraz sztukę. Obecnie posługują się alfabetem łacińskim.

 

 

Tradycja społeczno-polityczna charakteryzująca się silną władzą naczelników i powszechnym systemem niewolniczym jest bardzo stara i sięga I tysiąclecia n.e. W XIII-XVII w. Naxi popadli w zależność od Chin. Dawniej mieli matrylinearny system pokrewieństwa, czego pozostałości są dzisiaj widoczne wśród Mosuo, jednej z podgrup Naxi – głową rodziny jest kobieta, dziedziczy się po matce.

Religia

W przeszłości byli szamanistami, wykorzystywali podczas swych obrzędów święte pisma obrazkowe. Obecnie wielu wyznaje buddyzm tybetański.

 

Koncert muzyki tradycyjnej:

Na podstawie nie zawodnej Wikipedii 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *