Owoce Azji (i nie tylko) – Karambola

Pora na kolejnego owoca – Karambolę. Pierwszy raz spróbowałem go jednak nie w Azji a w Boliwii. Tuż obok werandy domu parafialne w Rurrenabaque rosło ogromne drzewo z tymi owocami. Lubiłem je zjadać, co prawda nie tak jak grejpfrutami w Ixiamas, bo to inna liga owoców. Z tamtymi grapefruitami mało co się może równać ale Karambole też są smaczne. Teraz w Azji znowu na nie natrafiłem. Widząc je, od razu wracają wspomnienia z Boliwii.

Co do samego owocu to nie będę udawał eksperta i pomoże mi w tym Wikipedia. Co tam można wyczytać, że karambola to Oskomian pospolity (Averrhoa carambola L. ) – gatunek tropikalnego drzewa z rodziny szczawikowatych (Oxalidaceae). Występujące w naturze w Malezji oraz w Indonezji na wyspie Jawa. Poza naturalnymi siedliskami można spotkać go także wAfryce (Ghana), Oceanii (Polinezja Francuska), Ameryce Południowej (Brazylia,Gujana) i Ameryce Północnej, gdzie uprawiany jest na Florydzie i Hawajach. Zwyczajowo nazywany jest karambolą lub gwiaździstym owocem.

 

Owoc to żółtawa jagoda o wydłużonym kształcie i pięciu podłużnych żebrach, które w owocach w pełni dojrzałych mają brązowe wierzchołki. Otoczona jest woskowaną skórką.

Roślina tworzy kwiaty niemal przez cały rok, lub przynajmniej przez dwa sezony, np. na Florydzie intensywnie kwitnie od kwietnia do maja i powtórnie od września do października. Owoce dojrzewają po upływie 6–8 tygodni.

Roślina uprawna, uprawiana głównie dla swoich owoców. Owoce przeznaczone do dłuższego transportu zbierane są z drzewa ręcznie, przed osiągnięciem dojrzałości. Owoce są jadalne, mają słodko-kwaśny smak. Pojawiają się w Polsce w sprzedaży od jesieni do wiosny, są jednak mało znane. Można je po starannym umyciu jeść na surowo w całości, ze skórką i nasionami. Zawierają chrupiący, soczysty miąższ bez włókien. Można je przechowywać w lodówce przez ok. 3 tygodnie. Pokrojone na plastry mogą stanowić dekorację różnych potraw. Surowe mogą stanowić dodatek do surówek i sałatek, można je podawać także z mięsami lub rybami po krótkim podsmażeniu na maśle. Odmiany o bardziej kwaśnym smaku można przeznaczyć na marynaty, sosy, dżemy lub wino. Po nakłuciu skórki można je w całości suszyć, lub kandyzować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *