Chęciny

Chęciny to niewielkie miasto położone pod Kielcami. Znajduje się tam urokliwy rynek oraz górujący nad okolicą zamek.

Chęciny to świetne miejsce na krótki postój w drodze do Kielc czy Warszawy lub na jednodniową wycieczkę z Krakowa (w połączeniu np. z położoną nieopodal jaskinią Raj). Pierwsze wzmianki o Chęcinach pochodzą z XIII w. a prawa miejskie otrzymały w pierwszej połowie XIV wieku. Historia Chęcin jest dość trudna i cechuje się mnogością upadków poprzez pożary czy najazdy obcych wojsk oraz licznymi odbudowami poprzez przywileje nadawane przez polskich króli.

Rynek i górujący nad miastem zamek

Zamek w Chęcinach

Nad miastem góruje widoczny z bardzo daleka zamek królewski z przełomu XIII i XIV w. W 1306 Władysław Łokietek przekazał zamek biskupowi krakowskiemu. Po śmierci Władysława Łokietka opiekę nad warownią objął Kazimierz Wielki. Zamienił on zamek w niezdobytą przez ponad 250 lat królewską fortecę, znacznie go rozbudowując m.in w tym czasie zostały podwyższone kamienne wieże. W Chęcinach rezydowały żony królów m.in żona Kazimierza Wilkiego – Adelajda, siostra Elżbieta Łokietkówna, żona Władysława Jagiełły – Zofia Holszańska, z synem Władysławem Warneńczykiem oraz żona Zygmunta Starego – Bona. Zamek przez długie lata używany był w charakterze więzienia stanu.

Niestety po 250 latach świetności zamek zaczął podupadać w XVI wieku.  W 1588 sejm zarządził przeniesienie ksiąg ziemskich z warowni do położonego u jej podnóża chęcińskiego kościoła. W 1607, w czasie Rokoszu Zebrzydowskiego fortyfikacje zostały zniszczone, a zabudowania spalone. Zamek na krótko odzyskał dawną świetność, jednak już w połowie XVII wieku został doszczętnie zniszczony najpierw przez Szwedów, a następnie przez szturm oddziałów Rakoczego. Dzieło zniszczenia dokończyła w 1707 kolejna okupacja szwedzka. Wtedy to zamek opuścili ostatni mieszkańcy. Przez następne stulecia średniowieczne mury stanowiły głównie darmowe źródło materiału budowlanego. Podczas I wojny światowej ucierpiała środkowa wieża zamku, wykorzystywana przez żołnierzy rosyjskich jako punkt obserwacyjny. W czasie II wojny światowej kamienie pozyskane ze wzgórza zamkowego używano do utwardzania okolicznych dróg.

Obecnie zamek w Chęcinach znów jest otwarty dla zwiedzających po trwającej 2 lata rewitalizacji. Muszę przyznać, że różnica jest ogromna. Gdy byłem na zamku pierwszy raz, wiele lat temu, był praktycznie jedną wielką ruiną. Obecnie pozostałe zabudowania są pięknie odnowione, przygotowane są ścieżki i ozdoby kwiatowe. Można wejść na wieże a gdy byliśmy tam ostatnio na dziedzińcu odbywały się pokazy. Oczywiście zamek nie został odbudowany i nie odzyskał wyglądu z czasów swojej świetności ale nie straszy już jak dawniej. Jak już wspominałem, bardzo ciekawe miejsce na krótki przystanek w trasie.

Widok od strony Chęcin
Dziedziniec
Widok na Chęciny

Komentarz do “Chęciny

  • 20 marca 2019 o 07:13
    Permalink

    W Chęcinach nie byłyśmy jeszcze, ale będziemy o nich pamiętać, gdy będziemy kiedyś w okolicy. Widać warto tam zajrzeć na trochę i pozwiedzać co nieco ;D

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *