Most na rzece Kwai

Nie mogę coś się zabrać za ten Bangkok, więc opiszę inne miejsca a do niego wrócę na koniec 🙂

Mając 3 dni w Bangkoku (na wyrobienie wizy do Birmy), postanowiliśmy je możliwie maksymalnie wykorzystać i udaliśmy się na całodzienną wycieczkę. Obejmowała ona most na rzece Kwai, jazdę na słoniach, spływ łodzią oraz świątynie tygrysów (byłem przeciwny ale mama nalegała, nie widziałem się z nimi ponad pół roku więc uległem 😉  Jako pierwsze zobaczyliśmy słynny most an rzece Kawai i cmentarz poległych jeńców wojennych.

DSC00680

Kilka słów o historii tego miejsca. Most na rzece Kwai stanowi odcinek Kolei Śmierci, inaczej zwanej Koleją Birmańska. Jest to linia kolejowa wybudowana w czasie II wojny światowej (w latach 1942-1943) przez okupującą te tereny Japonię. Linia połączyła Bangkok i Rangun w Birmie, przez co miała kluczowe znaczenie dla japońskiej okupacji Birmy i planowanej ofensywy na Indie. Znacznie skracała też drogę zaopatrzenia dla japońskich oddziałów.

Lini kolejowej nie zbudowali bynajmniej Japończycy ale  tysiące alianckich jeńców wojennych i ludności cywilnej. Ze względu na ogromny wysiłek, niedożywienie, choroby, nieludzkie traktowanie przez Japończyków oraz paradoksalnie w wyniku bombardowań Anglików i Amerykanów, zginęły tysiące osób. Liczbę wszystkich ofiar, zarówno pochodzenia europejskiego, jak i azjatyckiego, szacuje się na ok. 100 tys. cywili i 16 tys. jeńców.

2 kwietnia 1945 kluczowy punkt linii – most nr 272 (most na rzece Kwai) został zbombardowany przez lotnictwo amerykańskie. Aktualnie linia przejezdna jedynie na odcinku ok. 130 km.

Historia mostu została przedstawiona w dramacie wojennym z 1957 r. w reżyserii Davida Leana. Film oparto na powieści Le Pont de la Rivière Kwaï francuskiego pisarza Pierre’a Boulle’a.

A teraz klika zdjęć z tego miejsca. Jeden z wielu cmentarzy poległych przy budowie linii:

DSC00646

DSC00649

I most:

DSC00679

Most jest udostępniany do zwiedzania i można po nim chodzić:

DSC00667

Co jakiś czas przejeżdża też tędy zabytkowy pociąg:

DSC00670

I jeszcze klika zdjęć z mostu:

DSC00675

DSC00674

DSC00660

Źródła:
http://www.national-geographic.pl/artykuly/pokaz/most-na-rzece-kwai-jedyny-taki-most/
Wikimedia Commons,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *