1. Morskie Oko
Kazimierz Przerwa-Tetmajer pisał o nim w swoim wierszu: „jezioro zamknięte w granitów kotlinie, jak błyszczący dyjament w stalowym pierścieniu”. Miał rację ¡ Rzeczywiście, jezioro ze wszystkich stron okalają granitowe wierzchołki – Rysów, Mięguszowieckich Szczytów, Cubryny i Mnicha. Malownicze usytuowanie sprawiło, że według wielu turystów Morskie Oko to najpiękniejszy staw tatrzański. Ma 35 ha powierzchni, 50,8 m głębokości i wodę o przejrzystości kryształu. Nazwa jeziora pochodzi z czasów, kiedy wierzono, że ma ono podziemne połączenie z morzem. Dużym atutem Morskiego Oka jest również jego dostępność – mogą do niego dojść nawet niezbyt wprawni piechurzy. Najpopularniejszy szlak wiedzie z Palenicy Białczańskiej wprost nad jezioro, a wycieczka zajmuje około 1,5 godziny.
2. Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
Najbardziej ‘afrykańskie’ miejsce w Polsce. Faktycznie, masy piasku tworzą niezapomniane widoki i latem, w pełnym słońcu, wyglądem przypominają Saharę. Łącznie, ruchome wydmy zajmują 500 hektarów, osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone z wiatrem wędrują o około 3-10 metrów w ciągu roku. To największy taki obszar w Europie. Z uwagi na to, że po wydmach można chodzić, warto wspiąć się na największe wzniesienie, którym jest Wydma Łęcka. Z jej szczytu roztacza się piękna panorama na okalające wydmy, Bałtyk oraz jezioro Łebsko. Okolice Łeby są szczególnie magiczne podczas jesiennych sztormów. Usłyszeć wtedy można „śpiew” wydm wydawany przez niesiony wiatrem piasek.
3. Puszcza Białowieska
Rozciągająca się na powierzchni 150 000 hektarów jest ostatnim pierwotnym lasem na Niżu Europejskim – żadne z rosnących tu drzew nie zostało posadzone ręką człowieka. Najbardziej pierwotna część Puszczy, specjalnie odseparowana od reszty tworzy Białowieski Park Narodowy. Ponadto, w Puszczy Białowieskiej znajduje się wiele szlaków rowerowych. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest również sama Białowieża, która skupia zarówno ludność polską, jak i białoruską. Przede wszystkim jednak Puszcza Białowieska to królestwo największego europejskiego ssaka – żubra. Oprócz niego zobaczyć tu można także inne zwierzęta między innymi: tarpany, wilki, jelenie, sarny i łosie. Przy takiej obfitości zwierzyny, łatwo zrozumieć dlaczego Puszczę tak bardzo upodobał sobie do polowań sam Władysław Jagiełło. Nam pozostaje tylko polowanie z ‘aparatem’, co wcale nie znaczy, że będzie ono przez to mniej owocne w łupy, w naszym przypadku – w postaci zdjęć.
4. Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym
Nazywana polską Amazonią, to jedna z ostatnich w Europie naturalnych, regularnie zalewanych dolin. Ze względu na walory przyrodnicze utworzono to Narwiański Park Narodowy będący prawdziwą oazą dla różnej maści ptaków. Ornitolodzy naliczyli na jego terenie ponad 200 gatunków ptactwa. To prawdziwy raj dla ich miłośników. Ze względu na podmokły, bagienny charakter doliny Narwi park najlepiej zwiedzać kajakiem lub łódką, koniecznie będąc przy tym zaopatrzonym w lornetkę i aparat fotograficzny. Jednak, również dla tych preferujących ‘przyczepność do gruntu’ zostało skonstruowanych kilka tras rowerowych z licznymi punktami widokowymi po drodze.
5. Przełom Dunajca
Jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Na temat genezy jego powstania krążą rozmaite legendy. Niektórzy twierdzą nawet że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem sam król Bolesław Chrobry. Naukowcy do dziś, ani nie potwierdzają, ani nie zaprzeczają tej, ani jakiekolwiek innej teorii. Prawdą jest jednak, że rzeka sama w sobie jest majestatyczna. Dunajec płynie siedmioma pętlami w skalistym kanionie Pienin, nad którym górują liczące kilkaset metrów pionowe wapienie Sokolicy i innych pienińskich szczytów, z których – widok na rzekę jest zdecydowanie najlepszy i najbardziej panoramiczny, ukazujący piękno Dunajca w całej krasie. Największą atrakcją turystyczną jest mierzenie się z siłą rzeki spływając przełomem. Śmiałków zdecydowanie zachęca mnogość opcji: tratwy, kajaki, pontony.
6. Dolina Pięciu Stawów
Mimo iż cieszy się niesłabnąca popularnością i jest odwiedzana przez wręcz rzesze turystów – to wciąż jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Ze względu na łatwą dostępność i mnogość wytyczonych szlaków śmiało można stwierdzić, że Dolina Pięciu Stawów to wręcz obowiązkowy punkt wypraw dla każdego miłośnika polskich gór. Sama nazwa doliny wywodzi się od występujących w niej polodowcowych stawów – są to: Wielki Staw Polski, Przedni Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski i Mały Staw Polski. To właśnie one, wszystkie razem, tworzą tak charakterystyczny krajobraz doliny. Wielki Staw Polski jest przy tym najgłębszych i największym zbiornikiem wodnym w Tatrach. Kiedy to czytamy – pewnie nie robi to na nas wrażenia, jednak wyobraźmy sobie, że gdyby zatopić w nim krakowski Kościół Mariacki, ze stawu wystawałaby tylko jego chorągiewka – to już coś ¡ Warto poświęcić chociażby weekend i na własne oczy zbadać te fenomenalne widoki.
7. Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich
Jaskinia Raj uważana jest za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. Nigdzie indziej nie można zobaczyć równie wspaniałej wapiennej szaty naciekowej reprezentującej niemal wszystkie formy nacieków. Przede wszystkim jednak, występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia została uznana za zarówno rezerwat przyrody nieożywionej, jak i stanowisko archeologiczne. Dla ruchu turystycznego jaskinia jest dostępna wyłącznie pod opieką przewodnika. Można ją jednak zwiedzać bez posiadania specjalnych umiejętności. Trasa jest oświetlona i przystosowana do zwiedzania jej przez grupy wycieczkowe. Bilety wahają się od 17 złotych w okresie wakacyjnym do 12 złotych poza sezonem.
Artykuł gościnny 🙂