Wspólna toaleta

Dostałem głosy, że podobał się wpis o wspólnej toalecie pracowniczej. To kontynuując ten wątek, tak wyglądała toaleta  w dormitorium w Xiamen:

 

Tak naprawdę to jest cała łazienka w jednym. Dwie toalety, prysznic (w prawym górnym rogu), umywalki, pralka oraz baniak z gorącą wodą do zalewania zupek… Nie ma to jak chińskie wykorzystanie miejsc… Na szczęście nie korzystaliśmy z tego wspólnie w tym samym czasie.  Oznaczało to, że jeżeli ktoś chciał coś zrobić więcej niż tylko umyć zęby lub pranie to zamykał się w środku ( był zamek) blokując tym samym możliwość skorzystania dla innych. Takie „mega łazienki” były tylko dwie a w dormitorium mieszkało około 25 osób. Normą było więc czekanie lub „pospieszające pukanie” do drzwi.

Problem można było prosto rozwiązać. Wystarczyło zbudować zwykłe boksy, wokół toalet i prysznica. Miejsca było tam wystarczająco dużo. Nikt nie potrzebuje przecież łazienki jak pokój aby wziąć prysznic…. Mogłoby wtedy korzystać z toalety więcej osób równocześnie, co znacząco poprawiło by komfort i ograniczyło czas oczekiwania. Niestety Chińczycy nie przykładają wielkiej wagi do komfortu i czystości mieszkania. To drugi ciekawy temat, generalnie trzeba przyznać, że jest tu brudno. Na ulicach, w domach, w parakch czy w restauracjach.  Brudzą bardzo przy jedzeniu (wypluwanie na stół), a już zwłaszcza podczas karaoke, nie lepiej jest też jak opuszczają pokój hotelowy – czasami to zostaje wręcz mały chlew. Spluwanie na podłogę windy czy autobusu to norma. Muszę o tym więcej napisać, a wracając do dormitorium w Xiamen to pralka pojawiła się tam dopiero wtedy gdy kupili ją praktykanci, którzy przyjechali w kwietniu.  Co drugi Chińczyk ma dotykowy telefon, wyda mnóstwo pieniędzy na obiad czy w ktv (powszechna nazwa karaoke), ale zrzutki (wystarczyłoby 20 yuanów na osobę, ok 10zł.) na pralkę nie zrobi… Dom a zwłaszcza dormitorium dla pracowników to tylko miejsce do spania pomiędzy pracą. Ich myślenie jest zupełnie inne od naszego. A szkoda, bo wystarczy tak nie wiele zrobić a znacząco można podnieść komfort mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *